Warianty modeli

Z ThinkPad-Wiki

Przejdź do: nawigacja, szukaj

W tym artykule omówiono podstawowe różnice między modelami

Spis treści

Akumulator

14,1 cala

  • Akumulator 6-ogniwowy 5200 mAh, 10,8 V
  • Akumulator 8-ogniwowy 4000 mAh, 14,4 V
  • Akumulator 9-ogniwowy 7200 mAh, 10,8 V (wystający)

14,1 cala Widescreen

  • Akumulator 4-ogniwowy 2700 mAh, 14,4 V
  • Akumulator 6-ogniwowy 5200 mAh, 10,8 V (wystający)
  • Akumulator 7-ogniwowy 5200 mAh, 14,4 V (wystający)
  • Akumulator 9-ogniwowy 7200 mAh, 10,8 V (wystający)


14,1 cala Widescreen (model T410, ewentualnie inne)

  • Akumulator 4-ogniwowy 2900 mAh, 10,8 V typ "42", 32 Wh (Ultrabay)
  • Akumulator 6-ogniwowy 5200 mAh, 10,8 V typ "55+", 57 Wh, (główny, niewystający)
  • Akumulator 9-ogniwowy 8700 mAh, 11,1 V typ "55++", 94 Wh, (główny, wystający)
  • Akumulator 9-ogniwowy 8400 mAh, 11,1 V typ "27++", 94 Wh, (podstawkowy, dodatkowy akumulator przez złącze dokujące)


15,4 cala

  • Akumulator 6-ogniwowy 5200 mAh, 10,8 V
  • Akumulator 9-ogniwowy 7200 mAh, 10,8 V (wystający)

Wszystkie modele

  • Akumulator Ultrabay 3-ogniwowy 2700 mAh, 10,8 V, 30 Wh


Maksymalna kombinacja

  • Maksymalnie możliwe jest ok. 110 Wh (9 ogniw + Ultrabay).
  • W T410 możliwa jest kombinacja 220 Wh z trzech akumulatorów (typ "55++" (94 Wh), akumulator Ultrabay typ "42" (32 Wh) oraz typ "27++" (94 Wh))
Akumulator 9-ogniwowy (otwarty)
9-Zellen Akku (geöffnet)

Więcej w sekcji Akcesoria.

Wyświetlacz

  • przy zasilaniu sieciowym wyświetlacze ThinkPadów są jaśniejsze niż bez zasilania sieciowego na najwyższym poziomie. Jest to ustawienie domyślne w BIOS-ie, mające na celu oszczędzanie energii. Kto chce uzyskać pełną jasność także podczas pracy na akumulatorze, musi zmienić to ustawienie w BIOS-ie.
  • najjaśniejszy wyświetlacz wśród ThinkPadów znajduje się w X200t z podświetleniem LED (Super Bright Outdoor Display 400 nitów). Drugim najjaśniejszym ThinkPadem jest T61 14,1" wide. T60 15,4" wide również jest dość jasny, porównywalny z x61t z SXGA+. T61 15,4" wide ma znów nieco mniejszą jasność, podobnie jasne są modele 4:3. Jasność jest jednak okupiona zużyciem energii.
  • Wyświetlacze Flexview z matrycą IPS są bardzo cenione ze względu na niezrównaną stabilność kątów widzenia i doskonałe odwzorowanie kolorów. Modele z Flexview są jednak nieco grubsze i pobierają trochę więcej energii niż ich odpowiedniki z matrycą TN. Wyświetlacze Flexview występowały zasadniczo tylko w wersjach 15" 4:3 i 15,4" 16:10, nie w 14,1". Ostatnią konfigurację z Flexview znajdziemy w T60. T61 i inne nowsze modele nie są już dostępne z Flexview, ponieważ producent tych wyświetlaczy ogłosił upadłość. Kontynuacja produkcji tych wyświetlaczy nie jest jak dotąd znana.
  • jednak X-Tablety nadal mają matryce IPS, które również zapewniają znakomite kąty widzenia i kolory.
  • X220 jest pierwszym urządzeniem innym niż tablet od czasu T60, które znów ma wyświetlacz IPS.

Zintegrowana grafika

  • Kto zwraca uwagę na maksymalny czas pracy na akumulatorze, wybiera ThinkPada ze zintegrowaną grafiką. W porównaniu z modelami z dedykowaną kartą graficzną NVIDIA lub ATI pobór mocy podczas pracy biurowej lub surfowania jest o około 4 W niższy. Odpowiednio dłużej działa akumulator.
  • Obecnie rdzeń graficzny jest zintegrowany z procesorem na jednej kostce krzemu. Skutkuje to jeszcze niższym poborem mocy i jeszcze mniejszym wydzielaniem ciepła.

Złącza monitora

  • ThinkPady sprzed serii R400/500 oraz T400/500 niestety nie mają cyfrowych wyjść monitorowych, można je jednak uzyskać za pomocą stacji dokującej.
  • Podczas gdy stacje dokujące wszystkich ThinkPadów mają złącze DVI do cyfrowego sterowania zewnętrznymi monitorami, stacje dla ThinkPadów serii x nie mają złącza DVI.
  • Do rozdzielczości około 1600x1050 pikseli przy 50 Hz wyjścia VGA zapewniają akceptowalny obraz, wyższe rozdzielczości mogą wyglądać rozmyte (w zależności od modelu i monitora).
  • Kto chce używać wyświetlacza Dual Link o gigantycznej rozdzielczości 2560*1600 pikseli, musi sięgnąć po jeden z modeli p wraz ze stacją dokującą Advanced Mini albo po jeden z nowych modeli serii T410, które są wyposażone w Displayport i oferują tę rozdzielczość. Przez jedną ze stacji dokujących dostępne są nawet dwa złącza DVI i dwa Displayport, z których dwa mogą być używane jednocześnie.
  • Modele R (R60, R61 i według pierwszych doniesień także R500) z wyświetlaczem 15 lub 15,4 cala oraz starsze modele T (T43) ze zintegrowaną grafiką nie obsługują DVI w stacji dokującej. Nowsze modele T (T61, T500) oraz, według relacji użytkowników, także 14-calowe modele serii R nie mają tego ograniczenia. W odniesieniu do modelu T60 pojawiają się sprzeczne informacje.

3 GB RAM czy 4 GB RAM?

  • Die ThinkPads mit Napa-Chipsätzen (T60, R60, X60, Z61) unterstützen keinen Flex Mode. Um Dual Channel RAM-Zugriffe zu erreichen ist daher eine symmetrische Bestückung erforderlich. Performancerelevant wird das aber nur für die Modelle mit integrierter Grafik, die parallel zur CPU auf den Speicher zugreift. Speziell bei hoher Auflösung wird dann ein Geschwindigkeitsvorteil durch Dual Channel RAM von bis zu 15% bei Grafik- bzw. Daten-lastigen Anwendungen erreicht. Eine 2+2=4GB Bestückung liefert zwar volle Geschwindigkeit, beim Napa Chipsatz sind aber von diesen 4GB leider nur 3,0 GB tatsächlich für Anwendungen nutzbar - und zwar auch bei 64-Bit Betriebssystemen.
    • dopiero ThinkPady z chipsetami Santa-Rosa (T61, R61, X61) dzięki Memory Remapping mogą wykorzystać pełne 4 GB RAM, pod warunkiem zainstalowania 64-bitowego systemu operacyjnego (Windows XP, Vista, Linux). Asymetryczna konfiguracja, czyli 2+1=3 GB RAM, działa tutaj dzięki obsłudze technologii Flex Mode w chipsecie Santa Rosa również z prędkością Dual Channel (dla symetrycznie obsadzonej części).

Cechy szczególne ThinkPadów

  • UltraBay – elastyczna wnęka na napędy
  • Thinklight – światło w ciemności dla wszystkich ThinkPadów
  • Trackpoint – czerwony drążek zastępujący mysz
  • ThinkVantage Tools – niejednoznaczny bloatware od IBM/Lenovo
  • Festplattenschutz - Airbag für die Daten
    • za pomocą wbudowanego czujnika przyspieszenia i położenia można robić ciekawe rzeczy
  • Przycisk ThinkVantage – który może być przydatny, jeśli zmieni się jego przypisanie
  • Najlepsza klawiatura – wzorzec wygody pisania
  • Ochrona przed zachlapaniem – ostatnia deska ratunku przy wylanej filiżance kawy
  • Ultraport – dawny specjalny interfejs dla kamer internetowych i innych urządzeń peryferyjnych

Warianty nazw modeli

W ThinkPadach od 1999 roku różne litery na końcu oznaczenia modelu (np. A21m, T61p, T420s) pozwalają na dokładniejszą specyfikację. Oto objaśnienie tych liter:

  • p – oznacza performance. Te modele stanowią górny segment pod względem wyposażenia i wydajności.
  • s – oznacza slim lub slimline. Te modele są cieńsze i lżejsze oraz mają nieco lepsze wyposażenie.
  • e – oznacza economy. Te modele są słabsze i brakuje w nich niektórych elementów, jak Ultrabay czy Thinklight.
  • i – podobnie jak e oznacza słabszą konfigurację, jednak nieco mocniejszą niż modele z literą e. Dodatki takie jak Thinklight czy Ultrabay są tu dostępne.
  • m – oznacza midrange. Ta litera oznacza modele standardowe.
  • t – Ta litera występuje tylko w serii Z. Oznacza tam modele 14,1". Nieoficjalnie jest też często używana dla X-Tabletów (np. X61 Tablet -> X61t)
  • Tablet – używane jako oznaczenie tabletów serii X.

Numery modeli

Istnieją 2 rodzaje numerów:

1. Numer zamówienia: np. UT08ZGE

2. Oznaczenie modelu: np. 2007-8ZG

Oba te numery są przypisane do jednego modelu.

GE na końcu numeru zamówienia lub G na końcu oznaczenia modelu oznacza model niemiecki (UK – brytyjski, AT – austriacki itd.)

Linki

Narzędzia osobiste
Think-Wiki